Turnuvalarda en iyi LoL şampiyonlarını merak ediyorsan, elimizdeki ödeme verisi gayet net bir cevap veriyor — ve solo queue'un sana söyleyeceği cevap bu değil. Son 12 ayda Gamercraft turnuvaları 523.950 League of Legends maçında toplam 380.308,98$ ödedi. En çok parayı toplayan üç isim? Soraka, Zoe ve Jarvan IV. İlk üçe giren tek bir ADC bile yok.
Aşağıdaki sayıların tamamı, Gamercraft'ın şampiyon kazanç verisinden geliyor; turnuvalar kapandıkça saat başı yeniden hesaplanıyor. Görüntü 30 Ağustos 2026'da canlı olarak çekildi ve kayıtlı maçı olan 173 şampiyonun hepsini kapsayan 12 aylık kayan bir pencereye bakıyor.
Kazanılan paraya göre turnuva sıralaması: LoL'un en iyi şampiyonları
Şampiyon | Ödül parası | Maç | İlk 2 oranı | GCS | Tier |
|---|
Soraka | $25.117,87 | 15.889 | %60,70 | 73,7 | S |
Zoe | $24.377,88 | 12.891 | %65,37 | 78,0 | S |
Jarvan IV | $23.793,77 | 17.094 | %62,38 | 76,0 | S |
Xerath | $13.317,00 | 12.430 | %61,50 | 77,6 | S |
Janna | $9.756,08 | 5.088 | %54,76 | 72,5 | B |
Jhin | $9.589,64 | 10.860 | %56,50 | 75,3 | A |
Senna | $9.028,08 | 10.416 | %60,13 | 76,8 | S |
Swain | $8.475,88 | 11.950 | %56,33 | 72,2 | A |
Karma | $6.850,99 | 8.783 | %55,71 | 73,4 | A |
Illaoi | $6.508,27 | 2.523 | %44,79 | 67,0 | D |
Soraka ve Janna — kimsenin "carry" diye anmadığı iki isim — ilk beşte oturuyor. Jarvan IV, Jhin ile Ezreal'in toplamından daha fazla para kazandı. Ödülü bir Nexus patlaması değil de turnuva sıralaması belirlediğinde tablo böyle görünüyor.
Asıl tuhaf olan ise Illaoi. Toplam kazançta onuncu, ama D tier'da ve 173 şampiyonluk %48,39'luk ortalamanın altında, %44,79'luk bir ilk 2 oranıyla. İlk ona 2.523 maçla girdi — ilk ondaki hiçbir şampiyon bu kadar az oynanmadı. O maçlarda ne oluyorsa, yüksek bir sıralama oranıyla sonuçlanmıyor.
İlk 2 oranı, solo queue kazanma oranı değildir
Verideki "kazanma oranı", oyuncunun turnuvayı birinci ya da ikinci bitirdiği maçların payı. Bir maç sonucu değil, sıralama metriği. Summoner's Rift'te kaybedip yine de ödeme bölgesine girebilirsin; maçını kazanıp dördüncü bitirebilirsin de.
Öteki sayı olan GCS ise Gamercraft Score: turnuvalar kapandıkça yeniden hesaplanan, maç başına iç puanımız. 17 Ağustos 2026'ya kadar altı ağırlıklı alt puandan oluşan 100'lük bir bileşikti ve supportlar farklı ölçülüyordu — farm ağırlığı sıfıra indi, vision 20'ye, objektifler 15'e çıktı; çünkü bir Soraka'dan farm yapmasını beklemek hiç adil bir sınav değil. O formül artık emekli. Canlı skorlama tek metriğe indi: her maç, rolden bağımsız olarak aynı şekilde hesaplanan çıplak KDA ile puanlanıyor.
Yeni formül altında da supportlar listenin tepesini dolduruyor ve bunun sebebi değişiklik değil: KDA tabanlı bir puan hayatta kalmayı ve assist toplamayı ödüllendirir, ki support oyununun kendisi de tam olarak budur. Soraka nadiren ölür ve takımının indirdiği neredeyse her kill'den pay alır; zaten ilk günden beri farm ya da lane hasarı üzerinden puanlanmıyordu. Canlı sıralamanın arkasındaki güncel skorlamayı şampiyon meta sayfamızda görebilirsin.
Maç başı kazanç, kimsenin konuşmadığı şampiyonları öne çıkarıyor
Toplam ödül parası, yüksek hacmi ödüllendirir. En az 1.000 maçı olan şampiyonlara filtreleyip maç başı paraya göre sıralarsan, bambaşka bir set ortaya çıkar.
Illaoi: 2.523 maçta maç başı $2,58
Alistar: 2.003 maçta maç başı $2,01
Janna: 5.088 maçta maç başı $1,92
Zoe: 12.891 maçta maç başı $1,89
Soraka: 15.889 maçta maç başı $1,58
Rumble: 1.598 maçta maç başı $1,56
Zoe, her iki listede de sağlam duran tek şampiyon: 12.891 maçta maç başı $1,89 ve 1.000'in üzerinde maça sahip şampiyonlar arasında ikinci en yüksek ilk 2 oranı. Alistar'ın 2.003 maçla maç başı $2,01'i geçmesi ise, toplam kazanca göre sıraladığın anda gözden kaybolan türden bir detay.
173 şampiyonun yalnızca 10'u S tier'a ulaşabiliyor
Tier, aynı anda iki sayının üstünde bir kapı — ve ulaşması bu yüzden bu kadar zor. S tier için ortalama GCS'nin 65 üstünde, ilk 2 oranının da %60 üstünde olman gerekiyor. Birini kaçırırsan bir alt tier'a düşersin; diğeri ne kadar parlak görünse de fark etmez.
Tam S tier kadrosu: Soraka, Zoe, Jarvan IV, Xerath, Senna, Jayce, Renekton, Nidalee, Kled ve Aurora. On yedi şampiyon A'da, 48 B'de, 37 C'de ve 61 D'de. Kadronun üçte birinden fazlası D tier'da, yani.
Seraphine müthiş oynuyor ama yine de B'de takılıyor
Seraphine, 5.592 maçta 79,2 ortalama GCS ile veri setindeki beşinci en yüksek skoru tutturuyor. Yine de B tier. İlk 2 oranı %53,40 — S kapısının tam altı buçuk puan altında — ve tier, skorbordun ne kadar güzel olduğuna bakmıyor.
Nidalee ise aynanın öbür yüzü. Oyundaki en yüksek GCS olan 84,5 ve 4.433 maçta %65,69 ilk 2 oranı; 1.000'in üzerinde maça sahip hiçbir şampiyon daha iyi sıralanmamış. Yine de cebine giren sadece $3.625,30, çünkü 4.433 maç, Soraka'nın 15.889'unun yanında bir avuç.
İkiliğin hep dışında kalan şampiyonlar
En az 2.000 maça sahip şampiyonlar arasında ilk 2 oranı %40'ın altında kalan beş isim var:
Pyke: 2.625 maçta %36,50, GCS 58,3
Teemo: 2.313 maçta %38,31, GCS 64,4
Annie: 3.090 maçta %38,90, GCS 64,6
Vayne: 2.929 maçta %39,23, GCS 63,6
Yasuo: 2.361 maçta %39,69, GCS 61,1
Yasuo ve Vayne'in burada olmasına kimse şaşırmayacak. İkisi de her şeyin tuttuğu maçları ödüllendirir, tutmadığı maçları hadım eder — ve yalnızca ilk ikisini sayan bir metrik, bu tür bir varyans karşısında pek acımasızdır.
Bu verinin sana söyleyemediği şeyler
Veri role göre ayrıştırılmıyor. Bir şampiyonun satırı, oynandığı her lane'i tek potada eritir; Xerath sayısı mid Xerath ile support Xerath'ı harmanlayıp tek bir ortalama rapor eder. Çok rollü şampiyonlara şüpheyle yaklaşın.
Kazançlar bir şampiyonun ne kadar iyi olduğundan çok, ne kadar oynandığını takip eder. Soraka listenin tepesinde, kısmen 15.889 kez seçildiği için. Kimsenin queue'suna girmeyi tenezzül etmediği bir şampiyon, herkesin oynattığı birini ne kadar iyiyse iyisince geçemez.
Bunların hiçbiri nedensellik de taşımıyor. İyi oyuncular belli şampiyonları seçer; o şampiyonları seçmek seni iyi bir oyuncu yapmaz. Veri ikisini ayırt edemez.
Son olarak, bu yalnızca League of Legends, tüm turnuva formatlarını kapsıyor ve pencere kayıyor. Bugün S tier görünen bir şampiyon, bir sonraki ay aleyhine dönen bir patch ya da sayılarını taşıyan oyuncuların oyunu bırakmasıyla düşebilir.
Bunu gerçekte nasıl kullanırsın
Dürüst okuma şu: turnuvalarda en iyi LoL şampiyonları, zirveye o posed_bylar değil, istikrarlı şekilde sıralamaya girenlerdir. Bu da her takım savaşına bir şey katan şampiyonları favori yapar; oyunu tek başına kazananı ya da hiçbir şey katmayan coinflip seçimlerini cezalandırır. Kendi sonuçlarınla test etmek istersen, yukarıdaki 380.308,98$'ın kazanıldığı yer LoL turnuvaları; sıralamaya girdiğinde ödül paranın hesabına nasıl ulaştığını ise SSS anlatıyor.