GamercraftGamercraft
5 min czytania

Najlepsze championy LoL na turnieje: czego dowiesz się z 380 308 dolarów w wypłatach

Tier listy solo queue klasyfikują championów po win rate. My ustawiliśmy wszystkie 173 według tego, ile faktycznie zarobiły: 380 308,98 dolara w 523 950 grach League przez 12 miesięcy. W top trójce Soraka, Zoe i Jarvan IV — ani jeden ADC się nie przebił.

Thomas RuizOpublikowano 30 sierpnia 2026

Jeśli pytasz o najlepsze championy LoL na turnieje, nasze dane o wypłatach dają odpowiedź — i nie jest nią ta, którą dałoby Ci solo queue. Przez ostatnie 12 miesięcy drabinki Gamercraft wypłaciły 380 308,98 dolara w ramach 523 950 gier League of Legends. Trzy championy, które zebrały najwięcej kasy, to Soraka, Zoe i Jarvan IV. Ani jeden ADC nie wszedł do top trójki.

Każda liczba poniżej pochodzi z danych o zarobkach championów Gamercraft, które przeliczamy na bieżąco po zamknięciu drabinek. Ten snapshot pobraliśmy na żywo 30 sierpnia 2026, obejmuje ruchome okno 12 miesięcy i wszystkie 173 championy z zarejestrowanymi grami.

Najlepsze championy LoL na turnieje, ranking po zarobkach

Champion

Wygrane

Gry

Top-2 rate

GCS

Tier

Soraka

$25 117,87

15 889

60,70%

73,7

S

Zoe

$24 377,88

12 891

65,37%

78,0

S

Jarvan IV

$23 793,77

17 094

62,38%

76,0

S

Xerath

$13 317,00

12 430

61,50%

77,6

S

Janna

$9 756,08

5 088

54,76%

72,5

B

Jhin

$9 589,64

10 860

56,50%

75,3

A

Senna

$9 028,08

10 416

60,13%

76,8

S

Swain

$8 475,88

11 950

56,33%

72,2

A

Karma

$6 850,99

8 783

55,71%

73,4

A

Illaoi

$6 508,27

2 523

44,79%

67,0

D

Soraka i Janna — dwa championy, których nikt nigdy nie nazwał carry — siedzą w top piątce. Jarvan IV zarobił więcej niż Jhin i Ezreal razem wzięci. Taki obraz tablicy, gdy liczy się miejsce w turnieju, a nie wybuch Nexusa.

Illaoi to osobny arryw. Dziesiąte miejsce pod względem łącznych zarobków, tier D i top-2 rate 44,79%, czyli poniżej średniej 48,39% dla wszystkich 173 championów. Dostała się tam przez 2523 gry — mniej niż jakikolwiek inny champion z top dziesiątki. Cokolwiek się w tych grach dzieje, to nie jest wysoka skuteczność placementu.

Top-2 rate to nie Twój win rate z solo queue

Win rate w naszych danych to odsetek gier, w których gracz zajął pierwsze lub drugie miejsce w turnieju drabinki. To metryka placementu, a nie wynik meczu. Możesz przegrać na Summoner's Rift i zająć miejsce, a możesz wygrać swój mecz i skończyć na czwartym.

Druga liczba, GCS, to Gamercraft Score: nasza wewnętrzna ocena na grę, przeliczana w momencie zamykania drabinek. Do 17 sierpnia 2026 był to kompozyt 100 punktów z sześciu ważonych podskładowych, przy czym supporty liczone były według innej wagi — ich waga farmy spadała do zera, vision rosło do 20, a objectives do 15, bo wymaganie od Soraki farmienia nigdy nie było uczciwym testem. Tamta formuła przeszła na emeryturę. Obecny scoring jest jednometryczny: każda gra liczona wyłącznie przez KDA, tak samo niezależnie od roli.

Supporty i tak zalegają szczyt tej listy pod nową formułą, a przyczyna przeżyła zmianę: scoring oparty na KDA nagradza przetrwanie i asysty, a to jest dokładnie kształt gry supporta. Soraka rzadko umiera i dostaje udział niemal w każdym killu swojej drużyny; nigdy nie była punktowana za farmę czy damage na lane. Aktualny scoring stoi za live rankingami na naszej stronie mety championów.

Zarobki na grę nagradzają championy, o których nikt nie mówi

Łączna wygrana nagradza wolumen. Przefiltruj championów z co najmniej 1000 gier i posortuj po zarobkach na grę — a wynurzy się zupełnie inne zestawienie.

  • Illaoi: $2,58 na grę w 2523 grach

  • Alistar: $2,01 na grę w 2003 grach

  • Janna: $1,92 na grę w 5088 grach

  • Zoe: $1,89 na grę w 12 891 grach

  • Soraka: $1,58 na grę w 15 889 grach

  • Rumble: $1,56 na grę w 1598 grach

Zoe to jedyny champion, który wygląda dobrze na obu listach na skalę: 12 891 gier po $1,89 i drugi najwyższy top-2 rate wśród wszystkich z ponad 1000 gier. Alistar przeciskający się przez $2,01 na grę z zaledwie 2003 gier to dokładnie to, co znika, gdy sortujesz po łącznych zarobkach.

Tylko 10 championów ze 173 osiąga tier S

Tier to bramka na dwie liczby naraz, dlatego tak ciężko się w nim znaleźć. S wymaga średniego GCS 65 lub lepiej oraz top-2 rate 60% lub lepiej. Oblejesz jedno — spadasz tier niżej, nawet jeśli druga liczba wygląda bajecznie.

Pełny tier S: Soraka, Zoe, Jarvan IV, Xerath, Senna, Jayce, Renekton, Nidalee, Kled i Aurora. Siedemnastu championów ląduje w A, 48 w B, 37 w C i 61 w D. Ponad jedna trzecia rosteru to tier D.

Seraphine gra przepięknie i tak wpada w B

Seraphine notuje średni GCS 79,2 przy 5592 grach — piąty wynik w całym zbiorze danych. I jest tier B. Jej top-2 rate to 53,40%, sześć i pół punktu poniżej bramki do S, a tierowi nie obchodzi, jak ładnie wyglądała kartka wyników.

Nidalee to lustrzane odbicie. Najwyższy GCS w grze — 84,5 — i 65,69% top-2 rate przy 4433 grach, czyli najlepszy placement wśród championów z ponad 1000 gier. A mimo to zarobiła ledwie $3625,30, bo 4433 gry to ułamek wobec 15 889 Soraki.

Championy, które notorycznie kończą poza top dwójką

Wśród championów z co najmniej 2000 gier, pięciu siedzi poniżej 40% top-2 rate:

  • Pyke: 36,50% przy 2625 grach, GCS 58,3

  • Teemo: 38,31% przy 2313 grach, GCS 64,4

  • Annie: 38,90% przy 3090 grach, GCS 64,6

  • Vayne: 39,23% przy 2929 grach, GCS 63,6

  • Yasuo: 39,69% przy 2361 grach, GCS 61,1

Nikt nie przewróci się na wiaderka, widząc Yasuo i Vayne w tym zestawieniu. Oboje nagradzają gry, w których wszystko zaskoczy, i karzą te, w których nie zaskoczy — a metryka licząca wyłącznie pierwsze i drugie miejsce nie ma litości dla takiej loterii.

Czego te dane Ci nie powiedzą

Dane nie są podzielone po rolach. Wiersz championa zlewa wszystkie lane, na których był grany — liczba Xeratha miesza Xeratha midlane z Xerathem support i raportuje jedną średnią. Championy multi-role przyjmuj z rezerwą.

Zarobki pokazują, jak często champion bywa grany, a nie tylko jak dobrze wypada. Soraka jest na szczycie częściowo dlatego, że była pickowana 15 889 razy. Champion, którego nikt nie queueuje, nie zarobi więcej niż ten, którego queueują wszyscy — niezależnie od tego, jak dobry jest.

Nic z tego nie jest kausalne. Silni gracze pickują konkretne championy, a pickowanie tych championów nie zrobi z Ciebie silnego gracza. Dane nie rozdzielą tych dwóch rzeczy.

Na koniec: to tylko League of Legends, we wszystkich formatach drabinek, a okno jest ruchome. Champion, który dziś wygląda na tier S, może wypadnąć z niego w przyszłym miesiącu, jeśli patch się przeciwko niemu obróci albo ludzie, którzy podnoszą jego liczby, przestaną grać.

Jak tego naprawdę użyć

Uczciwa lektura jest taka: najlepsze championy LoL na turnieje to te, które plasują się konsekwentnie, a nie te, które strzelają raz na jakiś czas. To sprzyja championom, które wnoszą coś do każdej teamfightki, i karze coinflip picki — te, które wygrywają mecz na blata albo nie wnoszą nic. Jeśli chcesz to sprawdzić na własnych wynikach, drabinki LoL to miejsce, gdzie wygrane zostało wspomniane 380 308,98 dolara, a FAQ wyjaśnia, jak wygrana ląduje na Twoim koncie po placementcie.

Czytaj dalej